FUE SAÇ EKİMİ Nedir?

FUE (Follicular Unit Extraction) dünyada ve Türkiye’de saç ekimi işleminde yaygın olarak kullanılan tekniğin adıdır. FUE tekniği adını ekim işleminde kullanılan mikromotor veya diğer greft alma tekniğinden almıştır. Erkeklerde, tepe ve alındaki saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için çabuk dökülürler. Ancak ense bölgesindeki saç kökleri, bu hormona duyarlı olmadığından dökülmez. Yani bu saçlar güçlüdür. Saç ekimi, ense bölgesindeki bu saç köklerinin ihtiyaç duyulan kelleşmiş bölgeye taşınmasıdır.Hastalar saç ekimi konusunda araştırma yapmaya başladıklarında akıllarına gelen ilk soru kendilerine kaç adet saç kökü ekileceğidir. Bu noktada greft terimiyle karşılaşırlar. Greft, saç ekiminde kullanılan yapının adıdır. Bu yapıda saç kökleri ve bir miktar deri bulunmaktadır. Tek bir greft içinde iki – üç hatta dört saç kökü barındırabilir. Bu alınan greftin boyutuyla orantılıdır. Ancak saç alınan ve ekilen bölgede iz kalmaması için alınan greftin boyu çok önemlidir. Bu nedenle saç ekimi işlemi her hastanın saç yapısına özel olarak uzman ellerde yapılmalıdır.

FUE olarak adlandırılan teknikte, dökülmeye dayanıklı bölgeden mikromotorlar yardımıyla alınan greftler, ihtiyaç duyulan bölgeye ekilmektedir. FUE tekniği hem acısız bir işlem olması, hem de elde edilen başarılı sonuçlar nedeniyle günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisidir.

FUE Saç Hekimi

Tedavi Özeti

Bu içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Detaylı bilgi için WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Operasyon Süresi

6 - 8 saat

İyileşme Süresi

1 - 2 Hafta

Randevu Süreci

1 hafta

Anestezi

lokal anestezi

Günümüzde birçok saç ekimi uzmanı artık zaman tasarrufunu sağlamak amacıyla motorlu sistemi tercih etmektedir. FUE yöntemi ise 2004 yılından beri kullanılan en son tekniktir.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

İşlemin ilk aşamasında optivizör gözlük ile dokuya zarar vermeden misafirlerden ihtiyacı kadar greft alınmaktadır. 7 saçtan biri olarak alındığı için enseden alınan saç miktarı belli olmaz. Ense böylelikle seyrek bir görüntüye de sahip olmamaktadır. Çok özenli alım ile ekim gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyat sonrası çok az derecede ağrı yaşanır ve iyileşme süresi de oldukça hızlıdır.

FUE’nin Avantajları Nelerdir?

Fue saç ekimi motoru sayesinde daha sık aralıklarla greft alınabilmekte olup aynı miktarlı saha taranması karşılaştırıldığında motorla alınan sahadan daha fazla sayıda greft çıkartılabilmektedir. Fue saç ekiminde kullanılan motorun bir diğer üstünlüğü de çoklu kökleri yani 2-3 ve 4 köke sahip olan greftleri parçalama oranının daha az olması yani foliküler ünitenin bu sayede bütünlüğünü koruma başarısının daha fazla olmasıdır. Bu sebeplerle Fue saç ekiminde kullanılan motorun sayesinde saç ekiminin daha konforlu bir operasyon haline dönüştüğü söylenebilir. Herhangi bir kesi yapılmadığı için hastanın ikna olma ve operasyon esnasında kendini rahat hissetme olasılığı çok daha yüksektir. Köklerin ayrıştırılması için ekstra zaman harcamaya gerek yoktur. Dikiş atılmadığından, yaklaşık 15 günü bulan pansuman süreleri yerine FUE tekniğinde sadece 3 günlük pansuman yeterlidir. Tek bir seansta 2500-3000 greft (ortalama 6000-6500 saç teli) nakledilebilir.

Fue Süreci ve Sonrası Nasıldır?

İşlemin ne kadar süreceği bazı faktörlere göre değişmektedir. Saç ekimi için uygulama yapılacak olan alanların büyüklüğü ve alınacak greft sayısı bu aşamada etkili olacaktır. Ayrıca işlemi gerçekleştirecek olan kişilerin profesyonel adımları atması son derece önemlidir. Seansların ne kadar süreceği ve kaç seans sonrasında saç ekimi işlemlerinin tamamlanacağı bu sayede netleşecektir.

Saç köklerinin kaliteli bir şekilde seçilmesine ve yalnızca belirli bölgelerden tek tek alınarak istenen bölgeye yine toplu bir şekilde ekilmeyen bu yöntem sayesinde daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Sonrasında ise bir süre saç dökülme sorunu yaşayabilirsiniz fakat hemen ardından yeni çıkacak olan saçlarınızın kalıcı olacağını görebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası dökülme olasılığından çekinenler için, Fue yönteminde saç ekilecek alana nakil edilecek kıl kökleri, kulak üstleri ve ense gibi dökülmeme özelliğine sahip alanlardan alındığından, işlem sonrası ekim yapılan alanda saçlar dökülmez.

Konu ile alakalı bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Son Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    TOP